2018 Owego Invitational - 1/12/2018 to 1/13/2018                
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shenendehowa  'A'                           1:39.97    1:42.55         40  
     1) Lassetter, Zack                 2) Hotaling, Kaleb                
     3) Homan, Jackson                  4) Jordan, James                  
                  27.05       55.00 (27.95)     1:19.68 (24.68)     1:42.55 (22.87)
  2 Shenendehowa  'B'                           1:44.72    1:46.53         34  
     1) Rompicherla, Shrujay            2) Fitzgerald, Colin              
     3) Kirkpatrick, Peter              4) Fabris, Alex                   
                  27.53       57.14 (29.61)     1:22.85 (25.71)     1:46.53 (23.68)
  3 Chenango Valley  'A'                        1:49.60    1:47.35         32  
     1) Brito, Anthonie                 2) Bush, James F 16               
     3) Schultz, Mike 16                4) Lanfear, Eli                   
                  28.02       59.17 (31.15)     1:24.10 (24.93)     1:47.35 (23.25)
  4 Shenendehowa  'C'                           1:54.59    1:55.84         30  
     1) Homan, Jaden                    2) Herbinger, Devin               
     3) Scott, Eric                     4) Lydon, Nick                    
                  29.99     1:01.76 (31.77)     1:30.79 (29.03)     1:55.84 (25.05)
  5 Chenango Valley  'B'                        2:00.45    2:04.19         28  
     1) Hilldale, Alex                  2) Hoyt, Lucas                    
     3) Hilldale, Ian                   4) Hart, James                    
                  31.10     1:03.54 (32.44)     1:34.02 (30.48)     2:04.19 (30.17)
  6 Shenendehowa  'D'                           2:08.87    2:06.74         26  
     1) Catanzaro, Mike                 2) Lee, Jinwook                   
     3) Eisnor, Jon                     4) Harnisher, Frank               
                  34.71     1:05.58 (30.87)     1:39.11 (33.53)     2:06.74 (27.63)
  7 Chenango Valley  'C'                        2:23.10    2:21.56         24  
     1) McManus, Gabe                   2) Crooks, Zachary                
     3) Brown, Jacob                    4) Scott, Lucas                   
                  42.08     1:20.65 (38.57)     1:54.18 (33.53)     2:21.56 (27.38)
 -- Owego Free Academy  'A'                          NT         DQ        
     1) Theal, Eric                     2) VanVleet, Jon                  
     3) Criscitello, Joseph             4) Morton, James                  
                  31.87     1:06.63 (34.76)     1:40.62 (33.99)          DQ (29.15)
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Josh             SHEN                 1:48.61    1:48.71         20  
                  25.30       53.96 (28.66)     1:21.73 (27.77)     1:48.71 (26.98)
  2 Harding, Brian         SHEN                 1:51.76    1:49.39         17  
                  25.32       53.17 (27.85)     1:21.70 (28.53)     1:49.39 (27.69)
  3 Ryan, Jack             SHEN                 1:52.40    1:56.44         16  
                  26.48       55.56 (29.08)     1:25.86 (30.30)     1:56.44 (30.58)
  4 De Man, Quinten        SHEN                 1:57.49    1:59.50         15  
                  27.68       58.26 (30.58)     1:29.08 (30.82)     1:59.50 (30.42)
  5 Constable, Nate        SHEN                 1:59.06    1:59.57         14  
                  27.36       57.24 (29.88)     1:28.40 (31.16)     1:59.57 (31.17)
  6 Broderick, Peyton   14 CV                   1:55.60    1:59.60         13  
                  26.38       56.17 (29.79)     1:28.03 (31.86)     1:59.60 (31.57)
  7 Palmer, Dawson P    14 CV                   2:02.78    1:59.72         12  
                  27.11       57.76 (30.65)     1:29.44 (31.68)     1:59.72 (30.28)
  8 Bingley, Noah          OFA                  2:10.95    2:08.10         11  
                  28.12     1:01.03 (32.91)     1:34.61 (33.58)     2:08.10 (33.49)
  9 Stanton, Zach          CV                   2:10.45    2:12.78          9  
                  30.58     1:04.41 (33.83)     1:39.28 (34.87)     2:12.78 (33.50)
 10 Catanzaro, Mike        SHEN                 2:16.37    2:19.33          7  
                  30.24     1:04.73 (34.49)     1:41.38 (36.65)     2:19.33 (37.95)
 11 McManus, Gabe          CV                   2:25.07    2:26.04          6  
                  33.43     1:10.03 (36.60)     1:48.75 (38.72)     2:26.04 (37.29)
 -- Rice, Andrew           CV                   2:28.97   X2:22.34        
                  31.74     1:06.90 (35.16)     1:45.47 (38.57)     2:22.34 (36.87)
 -- Gorman, Daniel         CV                   2:31.21   X2:31.35        
                1:11.59   2:31.35 (1:19.76)                                        
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hotaling, Kaleb        SHEN                 1:59.30    1:58.19         20  
                  25.99       56.08 (30.09)     1:29.17 (33.09)     1:58.19 (29.02)
  2 Schultz, Mike       16 CV                   2:05.86    2:04.92         17  
                  25.97       58.31 (32.34)     1:35.34 (37.03)     2:04.92 (29.58)
  3 Fabris, Alex           SHEN                 2:07.87    2:09.69         16  
                  28.54     1:02.48 (33.94)     1:39.12 (36.64)     2:09.69 (30.57)
  4 Lavo, Brandon          OFA                  2:19.54    2:11.85         15  
                  28.57     1:03.55 (34.98)     1:41.47 (37.92)     2:11.85 (30.38)
  5 Fitzgerald, Colin      SHEN                 2:14.12    2:15.05         14  
  6 Brito, Anthonie        CV                   2:16.96    2:15.90         13  
                  28.45     1:03.26 (34.81)     1:45.70 (42.44)     2:15.90 (30.20)
  7 McDonald, John         OFA                  2:23.90    2:16.07         12  
                  29.55     1:01.89 (32.34)     1:44.60 (42.71)     2:16.07 (31.47)
  8 Scott, Eric            SHEN                 2:17.70    2:16.60         11  
                  31.08     1:03.83 (32.75)     1:45.33 (41.50)     2:16.60 (31.27)
  9 Homan, Jaden           SHEN                 2:17.35    2:17.93          9  
                  30.87     1:03.82 (32.95)     1:45.58 (41.76)     2:17.93 (32.35)
 10 Hoyt, Lucas            CV                   2:22.34    2:18.78          7  
                  30.88     1:08.18 (37.30)     1:46.53 (38.35)     2:18.78 (32.25)
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jordan, James          SHEN                   23.65      23.63         20  
  2 Lanfear, Eli           CV                     23.87      23.76         17  
  3 Rompicherla, Shruj     SHEN                   24.15      24.20         16  
  4 Bush, James F       16 CV                     24.71      24.35         15  
  5 Burns, Matt            SHEN                   24.15      24.80         14  
  6 Lydon, Nick            SHEN                   24.63      25.14         13  
  7 Eisnor, Jon            SHEN                   28.16      27.86         12  
  8 Harnisher, Frank       SHEN                   27.39      28.34         11  
  9 Herrero, Erik          SHEN                   28.82      28.52          9  
 10 Scott, Lucas           CV                     28.96      30.14          7  
 11 Morton, James          OFA                    31.24      30.79          6  
 12 Tompkins, Austin       OFA                    32.00      31.16          5  
 13 Criscitello, Josep     OFA                    30.12      31.32          4  
 14 Leonard, Michael       SHEN                   31.47      31.52          3  
 15 Meeson, Lance          SHEN                   29.92      32.10          2  
 16 Katinas, Ryan          SHEN                   30.03      35.22          1  
 -- Schuldt, Daniel        CV                     29.91     X29.48        
 -- Frost, Caleb           CV                     30.18     X30.61        
 -- Crooks, Zachary        CV                     31.88     X32.07        
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lydon, Nick            SHEN                      NP     624.80         20  
  2 Foon, Yang             SHEN                      NP     466.15         17  
  3 Herrero, Erik          SHEN                      NP     413.75         16  
  4 Katinas, Ryan          SHEN                      NP     356.20         15  
  5 Meeson, Lance          SHEN                      NP     312.10         14  
  6 Leonard, Michael       SHEN                      NP     237.25         13  
  7 Hilldale, Alex         CV                        NP     235.15         12  
  8 Small, Ryan            CV                    247.80     230.20         11  
  9 Hilldale, Ian          CV                        NP     190.75          9  
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsai, Josh             SHEN                   54.18      54.68         20  
                  25.05       54.68 (29.63)                                        
  2 Schultz, Mike       16 CV                     55.78      55.17         17  
                  26.04       55.17 (29.13)                                        
  3 Kirkpatrick, Peter     SHEN                   57.51      57.15         16  
                  26.60       57.15 (30.55)                                        
  4 Lassetter, Zack        SHEN                   58.89      58.60         15  
                  27.27       58.60 (31.33)                                        
  5 Palmer, Dawson P    14 CV                   1:04.94    1:04.66         14  
                  29.65     1:04.66 (35.01)                                        
  6 Homan, Jaden           SHEN                 1:04.95    1:05.96         13  
                  30.66     1:05.96 (35.30)                                        
  7 Foon, Yang             SHEN                 1:10.01    1:08.37         12  
                  30.21     1:08.37 (38.16)                                        
  8 Hilldale, Ian          CV                   1:14.66    1:13.88         11  
                  32.90     1:13.88 (40.98)                                        
  9 VanVleet, Jon          OFA                  1:20.02    1:18.01          9  
                  35.73     1:18.01 (42.28)                                        
 -- Criscitello, Josep     OFA                  1:31.99         DQ        
                  39.70          DQ (44.30)                                        
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hotaling, Kaleb        SHEN                   49.09      49.46         20  
                  23.95       49.46 (25.51)                                        
  2 Constable, Nate        SHEN                   53.66      54.20         17  
                  26.07       54.20 (28.13)                                        
  3 Burns, Matt            SHEN                   52.49      54.24         16  
                  25.77       54.24 (28.47)                                        
  4 De Man, Quinten        SHEN                   54.38      54.41         15  
                  26.01       54.41 (28.40)                                        
  5 Herbinger, Devin       SHEN                   56.40      56.82         14  
                  27.59       56.82 (29.23)                                        
  6 Kovalovsky, Peter      OFA                    57.04      58.35         13  
                  28.21       58.35 (30.14)                                        
  7 Lee, Jinwook           SHEN                   59.65      59.02         12  
                  28.60       59.02 (30.42)                                        
  8 Bingley, Noah          OFA                    58.94      59.62         11  
                  28.12       59.62 (31.50)                                        
  9 McManus, Gabe          CV                   1:03.86    1:04.69          9  
                  31.42     1:04.69 (33.27)                                        
 10 Morton, James          OFA                  1:11.50    1:12.68          7  
                  32.78     1:12.68 (39.90)                                        
 11 Scott, Lucas           CV                   1:08.96    1:13.38          6  
                  34.73     1:13.38 (38.65)                                        
 12 Tompkins, Austin       OFA                  1:14.00    1:13.60          5  
                  34.50     1:13.60 (39.10)                                        
 -- Schuldt, Daniel        CV                   1:12.60   X1:08.55        
                  31.59     1:08.55 (36.96)                                        
 -- Frost, Caleb           CV                   1:08.44   X1:08.62        
                  33.45     1:08.62 (35.17)                                        
 -- Schwartz, Caleb        CV                   1:16.87   X1:13.24        
                  35.46     1:13.24 (37.78)                                        
 -- Lanfear, Eli           CV                     53.40         DQ        
                  24.88          DQ (27.69)                                        
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Homan, Jackson         SHEN                 5:00.34    5:04.58         20  
                  26.41       56.52 (30.11)     1:27.49 (30.97)     1:59.21 (31.72)
        2:30.56 (31.35)     3:01.81 (31.25)     3:32.63 (30.82)     4:03.82 (31.19)
        4:34.24 (30.42)     5:04.58 (30.34)                                        
  2 Ryan, Jack             SHEN                 5:00.30    5:12.27         17  
                  27.01       56.50 (29.49)     1:27.33 (30.83)     1:58.90 (31.57)
        2:30.73 (31.83)     3:02.19 (31.46)     3:34.18 (31.99)     4:06.62 (32.44)
        4:39.84 (33.22)     5:12.27 (32.43)                                        
  3 McDonald, John         OFA                  5:52.93    5:29.13         16  
                  28.88     1:00.63 (31.75)     1:33.78 (33.15)     2:07.68 (33.90)
        2:41.71 (34.03)     3:15.41 (33.70)     3:49.46 (34.05)     4:24.31 (34.85)
        4:57.54 (33.23)     5:29.13 (31.59)                                        
  4 Broderick, Peyton   14 CV                   5:12.27    5:29.81         15  
                  28.43     1:00.07 (31.64)     1:33.63 (33.56)     2:07.64 (34.01)
        2:41.05 (33.41)     3:14.88 (33.83)     3:48.94 (34.06)     4:23.45 (34.51)
        4:56.85 (33.40)     5:29.81 (32.96)                                        
  5 Scott, Eric            SHEN                 5:38.58    5:33.28         14  
                  29.58     1:02.77 (33.19)     1:36.51 (33.74)     2:10.20 (33.69)
        2:44.11 (33.91)     3:18.25 (34.14)     3:52.30 (34.05)     4:26.44 (34.14)
        5:00.66 (34.22)     5:33.28 (32.62)                                        
  6 Stanton, Zach          CV                   5:55.84    5:56.02         13  
                  31.48     1:06.48 (35.00)     1:42.10 (35.62)     2:18.49 (36.39)
        2:54.67 (36.18)     3:31.98 (37.31)     4:09.06 (37.08)     4:46.25 (37.19)
        5:22.82 (36.57)     5:56.02 (33.20)                                        
  7 Catanzaro, Mike        SHEN                 5:57.06    6:20.15         12  
                  32.02     1:09.84 (37.82)     1:49.18 (39.34)     2:28.65 (39.47)
        3:08.31 (39.66)     3:46.76 (38.45)     4:25.96 (39.20)     5:04.83 (38.87)
        5:43.23 (38.40)     6:20.15 (36.92)                                        
  8 Theal, Eric            OFA                  6:32.84    6:21.07         11  
                  32.31     1:09.83 (37.52)     1:48.00 (38.17)     2:26.11 (38.11)
        3:04.90 (38.79)     3:44.58 (39.68)     4:24.31 (39.73)     5:04.05 (39.74)
        5:43.81 (39.76)     6:21.07 (37.26)                                        
  9 Rice, Andrew           CV                   6:44.02    6:30.41          9  
                  33.67     1:12.18 (38.51)     1:52.02 (39.84)     2:31.99 (39.97)
        3:12.69 (40.70)     3:53.54 (40.85)     4:34.56 (41.02)                    
            5:53.36 ( )     6:30.41 (37.05)                                        
 10 Gorman, Daniel         CV                   7:25.11    6:50.45          7  
                  35.06     1:14.65 (39.59)     1:55.85 (41.20)     2:37.30 (41.45)
                                4:03.20 ( )                             5:31.21 ( )
        6:14.38 (43.17)     6:50.45 (36.07)                                        
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shenendehowa  'A'                           1:33.39    1:31.29         40  
     1) Tsai, Josh                      2) De Man, Quinten                
     3) Harding, Brian                  4) Hotaling, Kaleb                
                  22.20       45.97 (23.77)     1:08.41 (22.44)     1:31.29 (22.88)
  2 Shenendehowa  'B'                           1:38.19    1:38.90         34  
     1) Rompicherla, Shrujay            2) Burns, Matt                    
     3) Fabris, Alex                    4) Ryan, Jack                     
                  24.24       49.25 (25.01)     1:13.64 (24.39)     1:38.90 (25.26)
  3 Chenango Valley  'A'                        1:40.86    1:39.74         32  
     1) Bush, James F 16                2) Palmer, Dawson P 14            
     3) Broderick, Peyton J 14          4) Hoyt, Lucas                    
                  24.45       49.32 (24.87)     1:14.38 (25.06)     1:39.74 (25.36)
  4 Owego Free Academy  'A'                     1:47.71    1:44.95         30  
     1) Kovalovsky, Peter               2) Bingley, Noah                  
     3) McDonald, John                  4) Lavo, Brandon                  
                  26.97       53.41 (26.44)     1:25.17 (31.76)     1:44.95 (19.78)
  5 Shenendehowa  'C'                           1:46.17    1:48.83         28  
     1) Lee, Jinwook                    2) Lydon, Nick                    
     3) Foon, Yang                      4) Constable, Nate                
                  26.87       53.12 (26.25)     1:22.33 (29.21)     1:48.83 (26.50)
  6 Chenango Valley  'B'                        1:58.07    1:56.90         26  
     1) Scott, Lucas                    2) McManus, Gabe                  
     3) Frost, Caleb                    4) Stanton, Zach                  
                  31.03       59.68 (28.65)     1:29.10 (29.42)     1:56.90 (27.80)
  7 Owego Free Academy  'B'                          NT    1:58.09         24  
     1) Theal, Eric                     2) Tompkins, Austin               
     3) VanVleet, Jon                   4) Criscitello, Joseph            
                  28.61     1:01.27 (32.66)     1:28.92 (27.65)     1:58.09 (29.17)
  8 Chenango Valley  'C'                        2:04.88    2:03.89         22  
     1) Gorman, Daniel                  2) Schuldt, Daniel                
     3) Brown, Jacob                    4) Crooks, Zachary                
                  33.45     1:02.42 (28.97)     1:37.30 (34.88)     2:03.89 (26.59)
  9 Shenendehowa  'D'                           1:55.55    2:17.05         18  
     1) Leonard, Michael                2) Katinas, Ryan                  
     3) Meeson, Lance                   4) Herrero, Erik                  
                  31.34     1:09.84 (38.50)     1:42.23 (32.39)     2:17.05 (34.82)
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lassetter, Zack        SHEN                   56.68      57.44         20  
                  28.02       57.44 (29.42)                                        
  2 Jordan, James          SHEN                   59.12    1:00.28         17  
  3 Brito, Anthonie        CV                   1:00.88    1:01.23         16  
                  29.59     1:01.23 (31.64)                                        
  4 Kirkpatrick, Peter     SHEN                 1:01.12    1:01.68         15  
                  31.18     1:01.68 (30.50)                                        
  5 Rompicherla, Shruj     SHEN                 1:00.50    1:02.07         14  
                  30.34     1:02.07 (31.73)                                        
  6 Kovalovsky, Peter      OFA                  1:06.06    1:04.95         13  
                  31.20     1:04.95 (33.75)                                        
  7 Hilldale, Alex         CV                   1:09.56    1:10.24         12  
                  31.56     1:10.24 (38.68)                                        
  8 Theal, Eric            OFA                  1:16.68    1:17.39         11  
                  37.54     1:17.39 (39.85)                                        
  9 Eisnor, Jon            SHEN                 1:19.23    1:19.15          9  
 10 Schwartz, Caleb        CV                   1:34.32    1:34.72          7  
                  46.61     1:34.72 (48.11)                                        
 -- Harnisher, Frank       SHEN                 1:21.12         DQ        
                  40.87          DQ (44.38)                                        
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Homan, Jackson         SHEN                 1:03.16    1:02.11         20  
                  29.86     1:02.11 (32.25)                                        
  2 Harding, Brian         SHEN                 1:02.82    1:03.15         17  
                  29.88     1:03.15 (33.27)                                        
  3 Fitzgerald, Colin      SHEN                 1:05.34    1:05.42         16  
                  30.47     1:05.42 (34.95)                                        
  4 Fabris, Alex           SHEN                 1:07.26    1:09.14         15  
                  33.64     1:09.14 (35.50)                                        
  5 Bush, James F       16 CV                   1:10.76    1:09.25         14  
                  32.88     1:09.25 (36.37)                                        
  6 Lavo, Brandon          OFA                  1:10.58    1:09.49         13  
                  33.10     1:09.49 (36.39)                                        
  7 Herbinger, Devin       SHEN                 1:05.52    1:09.53         12  
                  32.77     1:09.53 (36.76)                                        
  8 Hoyt, Lucas            CV                   1:11.95    1:11.36         11  
                  33.49     1:11.36 (37.87)                                        
  9 Lee, Jinwook           SHEN                 1:10.50    1:11.49          9  
                  34.08     1:11.49 (37.41)                                        
 10 VanVleet, Jon          OFA                  1:20.26    1:17.92          7  
                  37.27     1:17.92 (40.65)                                        
 11 Crooks, Zachary        CV                   1:30.89    1:28.45          6  
                  42.34     1:28.45 (46.11)                                        
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shenendehowa  'A'                           3:19.43    3:22.45         40  
     1) Jordan, James                   2) Homan, Jackson                 
     3) Harding, Brian                  4) Tsai, Josh                     
                  24.63       51.37 (51.37)     1:16.40 (25.03)     1:43.78 (52.41)
        2:07.45 (23.67)     2:33.51 (49.73)     2:57.39 (23.88)     3:22.45 (48.94)
  2 Chenango Valley  'A'                        3:46.10    3:30.58         34  
     1) Schultz, Mike 16                2) Lanfear, Eli                   
     3) Broderick, Peyton J 14          4) Brito, Anthonie                
                  24.47       50.89 (50.89)     1:15.04 (24.15)     1:42.39 (51.50)
        2:07.56 (25.17)     2:35.78 (53.39)     3:00.96 (25.18)     3:30.58 (54.80)
  3 Shenendehowa  'B'                           3:30.14    3:42.12         32  
     1) Kirkpatrick, Peter              2) De Man, Quinten                
     3) Lassetter, Zack                 4) Ryan, Jack                     
                  26.88       56.10 (56.10)     1:21.24 (25.14)     1:50.01 (53.91)
        2:16.11 (26.10)     2:44.75 (54.74)     3:11.73 (26.98)     3:42.12 (57.37)
  4 Owego Free Academy  'A'                     3:52.57    3:51.19         30  
     1) McDonald, John                  2) Bingley, Noah                  
     3) Kovalovsky, Peter               4) Lavo, Brandon                  
                  27.58       57.85 (57.85)     1:25.55 (27.70)     1:57.28 (59.43)
        2:25.46 (28.18)   3:04.91 (1:07.63)     3:22.23 (17.32)     3:51.19 (46.28)
  5 Shenendehowa  'C'                           3:44.09    3:53.87         28  
     1) Constable, Nate                 2) Herbinger, Devin               
     3) Fitzgerald, Colin               4) Burns, Matt                    
                  27.52       58.33 (58.33)     1:26.03 (27.70)     1:56.96 (58.63)
        2:26.25 (29.29)   2:57.64 (1:00.68)     3:13.36 (15.72)     3:53.87 (56.23)
  6 Shenendehowa  'D'                           3:56.21    4:04.64         26  
     1) Catanzaro, Mike                 2) Foon, Yang                     
     3) Scott, Eric                     4) Homan, Jaden                   
                  29.96   1:04.30 (1:04.30)     1:33.13 (28.83)   2:06.63 (1:02.33)
        2:35.59 (28.96)   3:07.38 (1:00.75)     3:34.66 (27.28)     4:04.64 (57.26)
  7 Chenango Valley  'B'                        4:03.78    4:30.85         24  
     1) Palmer, Dawson P 14             2) Stanton, Zach                  
     3) Hilldale, Ian                   4) Hart, James                    
                  26.57       56.70 (56.70)     1:27.96 (31.26)   2:05.73 (1:09.03)
        2:44.44 (38.71)   3:27.66 (1:21.93)     3:57.45 (29.79)   4:30.85 (1:03.19)
  8 Chenango Valley  'C'                        4:39.99    4:48.62         22  
     1) Frost, Caleb                    2) Hilldale, Alex                 
     3) Rice, Andrew                    4) Gorman, Daniel                 
                  34.65   1:12.61 (1:12.61)     1:46.80 (34.19)   2:23.92 (1:11.31)
        2:57.91 (33.99)   3:40.56 (1:16.64)     4:09.62 (29.06)   4:48.62 (1:08.06)
 -- Shenendehowa  'E'                           4:20.98         DQ        
     1) Herrero, Erik                   2) Meeson, Lance                  
     3) Eisnor, Jon                     4) Harnisher, Frank               
                  34.64   1:13.42 (1:13.42)     1:55.90 (42.48)   2:43.98 (1:30.56)
        3:14.70 (30.72)   3:49.68 (1:05.70)     4:19.96 (30.28)        DQ (1:05.72)