2020 Section IV Class B Championships - 2/19/2020 to 2/22/2020         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   State Cut: @ 1:40.67                                                        
  Section IV: % 1:33.83        2014 Ithaca                                     
                         Moheed, Frostclapp, Nicholson, Schickel           
 Pool Record:   1:39.29   2/16/2019 Chenango Valley, CV                        
                         M Schultz, J Bush, E LanFear, P Broderick         
                1:33.21  AA
                1:34.74  AC
                1:40.67  NYS
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chenango Valley  'A'                              1:39.12    1:40.50@qNYS   
     1) Schultz, Michael                2) Hoyt, Luke                     
     3) LanFear, Eli J                  4) Palmer, Dawson P               
  2 Maine-Endwell  'A'                                1:46.08    1:48.97 q      
     1) Owen, Ben                       2) Ioannisci, Alex N              
     3) Romanosky, Sam                  4) Velez-Mattiace, Ceferino       
  3 Oneonta  'A'                                      1:55.16    1:51.54 q      
     1) Murray, Robert                  2) House, Ian                     
     3) Miller, Jason                   4) House, Elias                   
  4 Johnson City  'A'                                 1:50.34    1:53.07 q      
     1) Crimmins, Sam                   2) Nicosia, Thomas                
     3) Mason, Emilio                   4) Casimir, Rudy                  
  5 Chenango Forks  'A'                               1:53.95    1:53.55 q      
     1) McPeek, Caleb                   2) Heaney, Brendan                
     3) Neville, Philip D               4) Schultz, Anthony               
  6 Norwich  'A'                                      1:57.18    2:00.26 q      
     1) Ryan, Jonathan                  2) Loeffler, Ryan                 
     3) Frank, Griffin                  4) Marsh, Zac                     
  7 Waverly  'A'                                      1:51.58    2:03.09 q      
     1) Madigan, Dillon                 2) Pan, Max                       
     3) Clark, Ryan                     4) Clark, Brandon                 
  8 Owego Free Academy  'A'                           1:59.95    2:11.95 q      
     1) Morton, James                   2) Krassin, Jacob                 
     3) Mahonski, Dominick              4) Tompkins, Austin               
-------------------------------------------------------------------------
 -- Chenango Valley  'B'                              1:55.61   X1:57.56        
     1) McManus, Gabe                   2) Schultz, Tyler                 
     3) Hilldale, Ian                   4) Frost, Caleb                   
 -- Maine-Endwell  'B'                                1:59.50   X1:58.26        
     1) Tinklepaugh, Cole               2) Pittarelli, Carter             
     3) VanAuken, Jeff                  4) Naylor, William                
 -- Johnson City  'B'                                 2:01.75   X2:05.69        
     1) Pope, Matthew                   2) Ayers-Codding, Noah            
     3) Soto-Bertho, Enyer              4) Rogalavich, Gavin              
 -- Chenango Forks  'B'                                    NT   X2:21.02        
     1) Fetterman, Corbin               2) Kolodych, Oleksandr            
     3) Goetz, Landon                   4) Confer, Cooper                 
 -- Oneonta  'B'                                      2:23.52   X2:30.75        
     1) Forster Rothbart, Jacob         2) Shultz, Owen                   
     3) Perez, Shael Issal              4) Jennings, Tanner               
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   State Cut: @ 1:47.60                                                        
  Section IV: % 1:38.87        2016 Kevin Miller, Ithaca                       
 Pool Record:   1:46.24    1/5/2019 Carter Anderson, Ithaca                    
                1:38.40  AA
                1:40.13  AC
                1:47.60  NYS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Broderick, Peyton J          CV                   1:46.45    1:52.12 q      
  2 Frank, Griffin               Norwich              1:57.43    1:54.53 q      
  3 Gorman, Billy H              Maine-Endwell        1:55.19    1:55.27 q      
  4 Lavo, Brandon                Owego                2:01.67    1:56.49 q      
  5 Garrison, Zach               Johnson City         1:59.91    1:58.45 q      
  6 Mayer, Colby                 Maine-Endwell        2:03.28    2:00.57 q      
  7 Verity, Ryan C               Maine-Endwell        2:03.84    2:01.97 q      
  8 Brown, Jacob                 CV                   2:04.39    2:03.90 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Williams, Oscar              Waverly              2:04.44    2:04.03 q      
 10 Keefer, Collin               Waverly              2:07.09    2:04.14 q      
 11 Stanton, Zach                CV                   2:04.03    2:05.62 q      
 12 Hovancik, Dante              CF                   2:04.41    2:05.73 q      
 13 Clarner, Ben                 CF                   2:06.13    2:06.85 q      
 14 Pearson, Jonathan            Maine-Endwell        2:05.77    2:09.33 q      
 15 Janzen, Nick                 Waverly              2:06.54    2:10.25 q      
 16 Temming, Logan               Oneonta              2:12.02    2:12.55 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Spina, Dakota                Norwich              2:13.78    2:12.67        
 18 Rice, Andrew                 CV                   2:16.02    2:13.11        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Snyder, Gabriel              Owego                2:20.06    2:13.12        
 20 Wolff, Henry                 Oneonta              2:19.50    2:17.13        
 21 Howland, Mason               Johnson City         2:24.02    2:19.26        
 22 Gregory, Jonathan            CF                   2:23.68    2:20.35        
 23 Falvey, Evan                 Johnson City         2:20.55    2:21.42        
 24 Dudley, Bastian              Oneonta              2:24.47    2:22.77        
 25 Blenis, Michael              Norwich              2:36.76    2:24.00        
 26 Krassin, Jacob               Owego                2:32.10    2:28.13        
 26 Krom, Tyler                  Owego                2:38.59    2:28.13        
 28 Pope, Matthew                Johnson City         2:31.21    2:42.25        
 29 Wilson, Justin               CF                   2:43.47    2:45.24        
 30 Stevens, Simon               Waverly              3:07.66    2:58.13        
 -- Mosher, Skylar               Maine-Endwell        2:35.35   X2:21.44        
 -- O'Reilly, Conor              Johnson City         2:27.39   X2:21.92        
 -- Cioci, Nicholas              Johnson City         2:42.51   X2:29.13        
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
   State Cut: @ 2:00.63                                                        
  Section IV: % 1:51.80        2013 Ryan Nicholson, Ithaca                     
 Pool Record:   1:57.71    1/4/2019 Shoonhsin Li, HHS                          
                1:49.57  AA
                1:51.57  AC
                2:00.63  NYS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Hoyt, Luke                   CV                   2:07.83    2:07.97 q      
  2 Palmer, Dawson P             CV                   2:09.44    2:09.49 q      
  3 Ioannisci, Alex N            Maine-Endwell        2:06.18    2:09.72 q      
  4 Schultz, Tyler               CV                   2:10.68    2:10.61 q      
  5 Gault, Adam                  Owego                2:22.93    2:13.66 q      
  6 DeLuca, Max V                Maine-Endwell        2:17.06    2:13.75 q      
  7 Murray, Robert               Oneonta              2:12.79    2:14.20 q      
  8 Heaney, Brendan              CF                   2:18.49    2:14.22 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tinklepaugh, Cole            Maine-Endwell        2:21.00    2:16.14 q      
 10 Pearson, Josiah              Maine-Endwell        2:24.48    2:20.64 q      
 11 Sturek, Brandon              Johnson City         2:22.91    2:21.46 q      
 12 Loeffler, Ryan               Norwich              2:28.25    2:26.24 q      
 13 House, Ian                   Oneonta              2:25.89    2:27.65 q      
 14 Neville, Philip D            CF                   2:25.97    2:29.84 q      
 15 Rice, Jonah                  CV                   2:35.87    2:31.31 q      
 16 Clark, Ryan                  Waverly              2:33.26    2:31.85 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wright, Liam                 Waverly              2:30.60    2:33.47        
 18 Madigan, Dillon              Waverly              2:36.29    2:34.70        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Goetz, Landon                CF                        NT    2:46.82        
 20 Wenzel, Hunter               Norwich              2:47.60    2:47.90        
 21 Valla, Nevan                 CF                   2:52.31    2:49.69        
 22 Hodges, Christian            Owego                     NT    2:52.17        
 23 Whitney, Douglas             Johnson City         3:06.64    2:59.77        
 24 Soto-Bertho, Enyer           Johnson City         3:09.31    3:03.70        
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   State Cut: @ 22.19                                                          
  Section IV: % 20.25        2014 Ryan Nicholson, Ithaca                       
 Pool Record:   21.32    1/5/2019 Leo Kuyl, NP                                 
                20.54  AA
                20.91  AC
                22.19  NYS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 LanFear, Eli J               CV                     21.50      21.90@qNYS   
  2 Atanasoff, Mike              Waverly                21.29      22.18@qNYS   
  3 Mason, Emilio                Johnson City           23.08      22.82 q      
  4 Bennett, Ryan                Waverly                22.78      23.49 q      
  5 Bryla, Evan M                Maine-Endwell          24.44      23.93 q      
  6 Derkowski, Ryan              Maine-Endwell          23.91      24.04 q      
  7 Blake, AJ                    Maine-Endwell          24.58      24.16 q      
  8 Humphrey, Jack               CF                     24.22      24.50 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stetts, Connor               Johnson City           25.39      24.70 q      
 10 Sackett, Jerrell             Waverly                24.31      24.90 q      
 11 Clark, Brandon               Waverly                25.32      25.04 q      
 12 McPeek, Caleb                CF                     25.28      25.19 q      
 13 Price, Cameron               Johnson City           25.14      25.49 q      
 14 Cadden, John                 CF                     25.75      25.62 q      
 15 Criscitello, Joseph          Owego                  26.51      25.70 q      
 15 Pittsley, Cameron            Norwich                26.42      25.70 q      
 15 House, Elias                 Oneonta                25.15      25.70 q      
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 18 Schultz, Anthony             CF                     25.57      25.94        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Owen, Ben                    Maine-Endwell          25.31      26.33        
 20 Mason, Eron                  Johnson City           26.25      26.48        
 21 McManus, Gabe                CV                     26.37      26.53        
 22 Marsh, Zac                   Norwich                26.19      26.77        
 23 Morton, James                Owego                     NT      27.77        
 24 Gorman, Daniel               CV                     27.99      27.83        
 25 Guzewich, Eathan             Norwich                28.10      27.90        
 26 Sherry, Jackson              Norwich                28.62      28.04        
 27 Crooks, Zach                 CV                     28.40      28.63        
 28 Riegel, Kyle                 Owego                  30.14      29.57        
 29 Jennings, Tanner             Oneonta                30.08      30.91        
 30 Tompkins, Austin             Owego                  28.13      31.01        
 31 Forster Rothbart, Jacob      Oneonta                32.87      32.12        
 32 Perez, Shael Issal           Oneonta                32.58      37.84        
 33 O'Reilly, Aidan              Johnson City           32.69      38.84        
 34 Morrison, Ian                Johnson City              NT    3:24.87        
 -- Halaweh, Abdallah            Maine-Endwell          27.78     X27.98        
 -- McFadden, Skyler             Maine-Endwell          28.19     X28.89        
 -- Crum, Wyatt                  Maine-Endwell          29.01     X29.05        
 -- Velez-Mattiace, Nestor       Maine-Endwell          29.50     X29.22        
 -- Andersen, Garrett            CV                     32.47     X32.11        
 -- Smith, Jacob                 CF                     33.03   X3:31.06        
 -- Darrow, Colin                CF                     38.96   X3:34.85        
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   State Cut: @ 53.95                                                          
  Section IV: % 47.76        2014 Ryan Nicholson, Ithaca                       
 Pool Record:   52.43    1/4/2019 Shoonhsin Li, HHS                            
                48.92  AA
                49.95  AC
                53.95  NYS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Schultz, Michael             CV                     53.01      53.77@qNYS   
  2 Wheeler, Kaden               Waverly                54.14      55.47 q      
  3 Gorman, Billy H              Maine-Endwell          57.71      56.84 q      
  4 Palmer, Dawson P             CV                     58.64      58.79 q      
  5 Bennett, Ryan                Waverly              1:06.10      58.80 q      
  6 DeLuca, Max V                Maine-Endwell          59.25      58.81 q      
  7 Stetts, Connor               Johnson City         1:03.64    1:01.17 q      
  8 Miller, Jason                Oneonta              1:02.51    1:01.55 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hilldale, Ian                CV                     58.41    1:01.82 q      
 10 Romanosky, Sam               Maine-Endwell        1:02.79    1:02.33 q      
 11 Neville, Philip D            CF                   1:03.58    1:04.75 q      
 12 VanAuken, Jeff               Maine-Endwell        1:09.48    1:05.64 q      
 13 Criscitello, Joseph          Owego                1:09.30    1:06.83 q      
 14 Madigan, Dillon              Waverly              1:05.86    1:07.89 q      
 15 Frost, Caleb                 CV                   1:06.35    1:08.11 q      
 16 Ryan, Jonathan               Norwich              1:11.79    1:08.24 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Clark, Ryan                  Waverly              1:05.72    1:09.01        
 18 Mahonski, Dominick           Owego                1:16.94    1:10.84        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Giglio, Matthew              Norwich              1:09.96    1:11.31        
 20 Hozempa, Jonathan            CF                   1:13.55    1:12.66        
 21 Soto-Bertho, Enyer           Johnson City         1:11.14    1:19.28        
 22 Gregory, Jonathan            CF                   1:14.64    1:20.90        
 23 Goetz, Landon                CF                   1:07.76    1:22.14        
 24 Perez, Shael Issal           Oneonta              1:38.30    1:54.29        
 -- Underwood, Joseph            Maine-Endwell        1:10.63   X1:08.46        
 -- O'Boyle, Brennan             Maine-Endwell        1:23.55   X1:26.48        
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   State Cut: @ 48.76                                                          
  Section IV: % 44.34        2014 Ryan Nicholson, Ithaca                       
 Pool Record:   46.91    1/5/2019 Leo Kuyl, NP                                 
                44.95  AA
                45.73  AC
                48.76  NYS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 LanFear, Eli J               CV                     47.19      48.31@qNYS   
  2 Hilldale, Alex               CV                     50.61      50.69 q      
  3 Mason, Emilio                Johnson City           51.95      51.55 q      
  4 Bryla, Evan M                Maine-Endwell          53.55      52.57 q      
  5 Derkowski, Ryan              Maine-Endwell          53.31      52.67 q      
  6 Casimir, Rudy                Johnson City           52.80      53.65 q      
  7 Velez-Mattiace, Ceferino     Maine-Endwell          54.52      54.35 q      
  8 Humphrey, Jack               CF                     54.16      54.39 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blake, AJ                    Maine-Endwell          54.65      54.43 q      
 10 Clark, Brandon               Waverly                55.24      54.89 q      
 11 Stanton, Zach                CV                     56.54      56.47 q      
 12 Crimmins, Sam                Johnson City           56.46      56.61 q      
 13 Janzen, Nick                 Waverly              1:00.98      56.69 q      
 14 Pittsley, Cameron            Norwich                58.93      57.20 q      
 15 House, Elias                 Oneonta                55.67      57.89 q      
 16 Cadden, John                 CF                     58.09      58.50 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Snyder, Gabriel              Owego                1:01.93      59.49        
 18 Price, Cameron               Johnson City           56.11      59.85        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pan, Max                     Waverly                58.68      59.86        
 20 Temming, Logan               Oneonta              1:00.33      59.89        
 21 Falvey, Evan                 Johnson City           58.51    1:00.00        
 22 Tyler, Josiah                Norwich              1:04.86    1:01.07        
 23 Sherry, Jackson              Norwich              1:02.19    1:01.44        
 24 Seeley, Benjamin             Oneonta                59.09    1:01.67        
 25 Mahonski, Dominick           Owego                1:02.09    1:01.81        
 26 Marsh, Zac                   Norwich              1:02.00    1:02.56        
 27 Gorman, Daniel               CV                   1:02.78    1:02.75        
 28 Shultz, Owen                 Oneonta              1:07.83    1:06.36        
 29 Wilson, Justin               CF                   1:07.29    1:12.69        
 -- Geetter, Troy                Maine-Endwell        1:02.63   X1:00.88        
 -- Deaner, Robert               Maine-Endwell        1:05.47   X1:01.55        
 -- Andersen, Garrett            CV                   1:14.27   X1:12.65        
 -- Vavra, Vince                 CF                   1:12.33   X1:12.72        
 -- Confer, Cooper               CF                   1:11.46   X1:12.99        
 -- Molyneaux, Garrick           Johnson City         1:14.46   X1:18.12        
 -- Cavanaugh, Aiden             CV                   1:09.21   X1:24.88        
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   State Cut: @ 4:52.52                                                        
  Section IV: % 4:27.74        2016 Kevin Miller, Ithaca                       
 Pool Record:   4:40.08        2014 Koch, Lansing                              
                4:28.38  AA
                4:33.10  AC
                4:52.52  NYS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Broderick, Peyton J          CV                   4:59.36    4:56.67 q      
  2 Lavo, Brandon                Owego                5:28.69    5:16.79 q      
  3 Verity, Ryan C               Maine-Endwell        5:34.43    5:27.58 q      
  4 Keefer, Collin               Waverly              5:25.33    5:29.16 q      
  5 Mayer, Colby                 Maine-Endwell        5:42.66    5:31.91 q      
  6 Garrison, Zach               Johnson City         5:32.25    5:32.64 q      
  7 Clarner, Ben                 CF                   5:40.78    5:34.60 q      
  8 Williams, Oscar              Waverly              5:26.21    5:35.41 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pearson, Jonathan            Maine-Endwell        5:34.43    5:36.23 q      
 10 Steele, Conner               Maine-Endwell        5:43.38    5:37.65 q      
 11 Brown, Jacob                 CV                   5:41.96    5:41.21 q      
 12 Hovancik, Dante              CF                   5:48.80    5:48.44 q      
 13 Wright, Liam                 Waverly              5:43.49    5:48.56 q      
 14 Rice, Andrew                 CV                   6:01.94    5:59.28 q      
 15 Spina, Dakota                Norwich              6:04.16    6:00.45 q      
 16 Hopkins, Aiden               CF                   6:03.26    6:00.72 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wolff, Henry                 Oneonta              6:18.65    6:11.82        
 18 Dudley, Bastian              Oneonta              6:19.77    6:18.92        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Frost, Caleb                 CV                   6:19.43    6:22.56        
 20 Howland, Mason               Johnson City         6:34.42    6:34.48        
 21 O'Reilly, Conor              Johnson City         7:15.77    6:37.59        
 22 Krassin, Jacob               Owego                6:50.62    6:42.25        
 23 Vavra, Vince                 CF                   6:59.66    7:00.44        
 24 Hodges, Christian            Owego                6:36.50    7:16.29        
 25 Stevens, Simon               Waverly                   NT    8:23.11        
 -- Georgia, Hunter              Maine-Endwell        6:23.34   X6:02.52        
 -- Morrison, Ian                Johnson City         8:16.98   X7:51.05        
 -- Sturek, Brandon              Johnson City         6:05.02         DQ        
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   State Cut: @ 1:30.12                                                        
  Section IV: % 1:25.79        2013 Ithaca                                     
                         Nicholson, Bach, Schickel, Fisher                 
 Pool Record:   1:30.77        2009 , Bingh                                    
                         Hampton, Wagner, Cline, Doyle                     
                1:24.80  AA
                1:25.86  AC
                1:30.12  NYS
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Chenango Valley  'A'                              1:28.84    1:31.37 q      
     1) Hoyt, Luke                      2) Hilldale, Alex                 
     3) Broderick, Peyton J             4) LanFear, Eli J                 
  2 Waverly  'A'                                      1:30.41    1:31.63 q      
     1) Bennett, Ryan                   2) Sackett, Jerrell               
     3) Wheeler, Kaden                  4) Atanasoff, Matt                
  3 Maine-Endwell  'A'                                1:35.35    1:37.89 q      
     1) Derkowski, Ryan                 2) Blake, AJ                      
     3) Mayer, Colby                    4) Gorman, Billy H                
  4 Johnson City  'A'                                 1:37.37    1:39.62 q      
     1) Price, Cameron                  2) Stetts, Connor                 
     3) Casimir, Rudy                   4) Mason, Emilio                  
  5 Chenango Forks  'A'                               1:39.81    1:40.75 q      
     1) Hozempa, Jonathan               2) Heaney, Brendan                
     3) Schultz, Anthony                4) Humphrey, Jack                 
  6 Owego Free Academy  'A'                           1:43.96    1:41.38 q      
     1) Gault, Adam                     2) Criscitello, Joseph            
     3) Snyder, Gabriel                 4) Lavo, Brandon                  
  7 Oneonta  'A'                                      1:44.10    1:47.75 q      
     1) House, Elias                    2) Seeley, Benjamin               
     3) Temming, Logan                  4) House, Ian                     
  8 Owego Free Academy  'B'                                NT    1:55.44 q      
     1) Mahonski, Dominick              2) Krom, Tyler                    
     3) Tompkins, Austin                4) Krassin, Jacob                 
-------------------------------------------------------------------------
  9 Norwich  'A'                                      1:45.75    2:07.71 q      
     1) Loeffler, Ryan                  2) Giglio, Matthew                
     3) Tyler, Josiah                   4) Sherry, Jackson                
 -- Waverly  'B'                                      1:45.65   X1:41.74        
     1) Janzen, Nick                    2) Keefer, Collin                 
     3) Williams, Oscar                 4) Clark, Ryan                    
 -- Chenango Valley  'B'                              1:45.22   X1:46.19        
     1) Hilldale, Ian                   2) Rice, Jonah                    
     3) Stanton, Zach                   4) Gorman, Daniel                 
 -- Maine-Endwell  'B'                                1:50.50   X1:48.00        
     1) Georgia, Hunter                 2) Geetter, Troy                  
     3) Deaner, Robert                  4) Underwood, Joseph              
 -- Johnson City  'B'                                 1:48.61   X1:49.35        
     1) Soto-Bertho, Enyer              2) Falvey, Evan                   
     3) Mason, Eron                     4) Rogalavich, Gavin              
 -- Chenango Forks  'B'                                    NT   X2:03.63        
     1) Darrow, Colin                   2) Gregory, Jonathan              
     3) Valla, Nevan                    4) Hovancik, Dante                
 -- Oneonta  'B'                                      2:03.45   X2:03.68        
     1) Shultz, Owen                    2) Jennings, Tanner               
     3) Perez, Shael Issal              4) Wolff, Henry                   
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   State Cut: @ 54.82                                                          
  Section IV: % 50.91        2008 Jake Sangren, Lansing                        
 Pool Record:   52.93        2008 Sangren, Lansing                             
                49.38  AA
                50.37  AC
                54.82  NYS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Schultz, Michael             CV                     54.64      55.29 q      
  2 Wheeler, Kaden               Waverly                57.06      59.44 q      
  3 Murray, Robert               Oneonta                59.75      59.81 q      
  4 Miller, Jason                Oneonta              1:01.66    1:01.72 q      
  5 Atanasoff, Mike              Waverly                57.09    1:01.83 q      
  6 Frank, Griffin               Norwich              1:02.35    1:02.20 q      
  7 Richmond, Luca               Maine-Endwell        1:05.96    1:03.17 q      
  8 Tinklepaugh, Cole            Maine-Endwell        1:03.17    1:04.72 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Velez-Mattiace, Ceferino     Maine-Endwell        1:04.64    1:05.30 q      
 10 Owen, Ben                    Maine-Endwell        1:03.26    1:05.85 q      
 11 McPeek, Caleb                CF                   1:06.68    1:06.18 q      
 12 Sackett, Jerrell             Waverly              1:06.75    1:06.76 q      
 13 Crimmins, Sam                Johnson City         1:08.14    1:08.14 q      
 14 McManus, Gabe                CV                   1:11.38    1:10.78 q      
 15 Schultz, Anthony             CF                   1:14.15    1:11.38 q      
 16 Ryan, Jonathan               Norwich              1:13.51    1:12.35 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pope, Matthew                Johnson City         1:13.18    1:14.92        
 18 Morton, James                Owego                1:17.48    1:16.26        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Krom, Tyler                  Owego                1:18.91    1:18.20        
 20 Streeter, Gage               Waverly              1:18.26    1:19.19        
 21 Seeley, Benjamin             Oneonta              1:14.03    1:21.94        
 22 Cavanaugh, Aiden             CV                   1:28.85    1:24.07        
 23 Fetterman, Corbin            CF                   1:07.29    1:26.40        
 24 Whitney, Douglas             Johnson City         1:27.51    1:26.42        
 25 Molyneaux, Garrick           Johnson City         1:27.69    1:28.79        
 26 Forster Rothbart, Jacob      Oneonta              1:30.28    1:30.23        
 27 Blenis, Michael              Norwich                   NT    1:33.52        
 28 Smith, Jacob                 CF                   1:49.06    1:35.34        
 -- Naylor, William              Maine-Endwell        1:11.81   X1:09.16        
 -- Cioci, Nicholas              Johnson City         1:30.35   X1:30.05        
 -- Darrow, Colin                CF                        NT   X1:57.09        
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   State Cut: @ 1:01.20                                                        
  Section IV: %   57.37        2011 John Nord, Ithaca                          
 Pool Record:     58.85    1/5/2019 Kaleb Hotaling, SHEN                       
                  55.84  AA
                  56.98  AC
                1:01.20  NYS
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Romanosky, Sam               Maine-Endwell        1:05.33    1:04.48 q      
  2 Ioannisci, Alex N            Maine-Endwell        1:02.30    1:04.51 q      
  3 Schultz, Tyler               CV                   1:06.17    1:04.98 q      
  4 Hoyt, Luke                   CV                   1:05.38    1:05.50 q      
  5 Gault, Adam                  Owego                1:11.37    1:07.36 q      
  6 House, Ian                   Oneonta              1:08.40    1:07.83 q      
  7 Heaney, Brendan              CF                   1:12.41    1:08.32 q      
  8 Pearson, Josiah              Maine-Endwell        1:10.16    1:10.11 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pittarelli, Carter           Maine-Endwell        1:11.05    1:10.54 q      
 10 Casimir, Rudy                Johnson City         1:12.89    1:11.50 q      
 11 Nicosia, Thomas              Johnson City         1:13.34    1:14.06 q      
 12 Loeffler, Ryan               Norwich              1:14.76    1:17.19 q      
 13 Hopkins, Aiden               CF                   1:17.68    1:17.78 q      
 14 Pan, Max                     Waverly              1:17.06    1:18.02 q      
 15 Crooks, Zach                 CV                   1:19.28    1:18.59 q      
 16 Shultz, Owen                 Oneonta              1:23.92    1:19.61 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ayers-Codding, Noah          Johnson City         1:19.54    1:20.09        
 18 Rice, Jonah                  CV                   1:25.44    1:22.14        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Valla, Nevan                 CF                   1:28.18    1:24.70        
 20 Wenzel, Hunter               Norwich              1:25.87    1:25.44        
 21 Kolodych, Oleksandr          CF                   1:28.41    1:25.70        
 22 Riegel, Kyle                 Owego                1:34.79    1:27.19        
 23 O'Reilly, Aidan              Johnson City         1:26.18    1:27.77        
 24 Guzewich, Eathan             Norwich              1:28.01    1:28.33        
 25 Tyler, Josiah                Norwich              1:39.08    1:33.68        
 26 Tompkins, Austin             Owego                1:33.98    1:39.04        
 -- Colling, Jack                Maine-Endwell        1:18.05   X1:17.29        
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   State Cut: @ 3:18.87                                                        
  Section IV: % 3:07.03        2016 Ithaca                                     
                         Miller, Mangan, Lovette, Schickel                 
 Pool Record:   3:18.07   2/16/2019 Chenango Valley, CV                        
                         P Broderick, D Palmer, M Schultz, E LanFear       
                3:06.28  AA
                3:09.26  AC
                3:18.87  NYS
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Chenango Valley  'A'                              3:16.60    3:26.28 q      
     1) Broderick, Peyton J             2) Hilldale, Alex                 
     3) Palmer, Dawson P                4) Schultz, Michael               
  2 Waverly  'A'                                      3:24.09    3:34.08 q      
     1) Wheeler, Kaden                  2) Clark, Brandon                 
     3) Bennett, Ryan                   4) Atanasoff, Mike                
  3 Maine-Endwell  'A'                                3:36.32    3:41.17 q      
     1) Mayer, Colby                    2) Blake, AJ                      
     3) Tinklepaugh, Cole               4) Velez-Mattiace, Ceferino       
  4 Owego Free Academy  'A'                           3:56.43    3:47.53 q      
     1) Gault, Adam                     2) Criscitello, Joseph            
     3) Snyder, Gabriel                 4) Lavo, Brandon                  
  5 Johnson City  'A'                                 3:52.30    3:51.16 q      
     1) Price, Cameron                  2) Falvey, Evan                   
     3) Stetts, Connor                  4) Garrison, Zach                 
  6 Oneonta  'A'                                      3:57.18    3:53.76 q      
     1) Miller, Jason                   2) Seeley, Benjamin               
     3) Temming, Logan                  4) Murray, Robert                 
  7 Chenango Forks  'A'                               3:53.20    3:54.07 q      
     1) Clarner, Ben                    2) Hopkins, Aiden                 
     3) Neville, Philip D               4) Humphrey, Jack                 
  8 Norwich  'A'                                      4:00.28    4:31.95 q      
     1) Sherry, Jackson                 2) Marsh, Zac                     
     3) Giglio, Matthew                 4) Spina, Dakota                  
-------------------------------------------------------------------------
 -- Maine-Endwell  'B'                                3:55.50   X3:52.09        
     1) Verity, Ryan C                  2) Steele, Conner                 
     3) Pearson, Jonathan               4) Ioannisci, Alex N              
 -- Chenango Valley  'B'                              3:47.69   X3:57.96        
     1) Stanton, Zach                   2) Brown, Jacob                   
     3) Schultz, Tyler                  4) McManus, Gabe                  
 -- Johnson City  'B'                                 4:02.71   X4:07.39        
     1) Rogalavich, Gavin               2) Howland, Mason                 
     3) Sturek, Brandon                 4) Mason, Eron                    
 -- Waverly  'B'                                      4:07.65   X4:10.37        
     1) Wright, Liam                    2) Janzen, Nick                   
     3) Pan, Max                        4) Madigan, Dillon                
 -- Chenango Forks  'B'                                    NT   X4:32.25        
     1) Hovancik, Dante                 2) Wilson, Justin                 
     3) Vavra, Vince                    4) Cadden, John                   
 
Event 104  Boys 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
 Pool Record:   21.32    1/5/2019 Leo Kuyl, NP                                 
                20.54  AA
                20.91  AC
                22.19  NYS
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 House, Elias                 Oneonta                25.70      25.39        
  2 Pittsley, Cameron            Norwich                25.70      25.46        
  3 Criscitello, Joseph          Owego                  25.70      25.69