2020 Section IV Class B Championships - 2/19/2020 to 2/22/2020         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
   State Cut: @ 1:40.67                                                        
  Section IV: % 1:33.83        2014 Ithaca                                     
                         Moheed, Frostclapp, Nicholson, Schickel           
 Pool Record: $ 1:38.10        2020 Corning, Corni                             
                         Palumbo, Bartone, Portwood, McNutt                
NYS Fed. Rec:   1:33.32        2017 St. Anthony                                
                         utigliano, Chang, Stange, Meyn                    
                1:33.21  AA
                1:34.74  AC
                1:40.67  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chenango Valley  'A'                        1:40.50    1:39.69@NYS     40  
     1) Schultz, Michael                2) Hoyt, Luke                     
     3) LanFear, Eli J                  4) Palmer, Dawson P               
                  25.58       53.80 (28.22)     1:16.34 (22.54)     1:39.69 (23.35)
  2 Maine-Endwell  'A'                          1:48.97    1:48.87         34  
     1) Owen, Ben                       2) Ioannisci, Alex N              
     3) Romanosky, Sam                  4) Velez-Mattiace, Ceferino       
                  28.91       57.67 (28.76)     1:24.13 (26.46)     1:48.87 (24.74)
  3 Johnson City  'A'                           1:53.07    1:51.41         32  
     1) Crimmins, Sam                   2) Nicosia, Thomas                
     3) Mason, Emilio                   4) Casimir, Rudy                  
                  30.51     1:02.61 (32.10)     1:27.55 (24.94)     1:51.41 (23.86)
  4 Oneonta  'A'                                1:51.54    1:51.80         30  
     1) Murray, Robert                  2) House, Ian                     
     3) Miller, Jason                   4) House, Elias                   
                  28.65       59.69 (31.04)     1:26.78 (27.09)     1:51.80 (25.02)
  5 Chenango Forks  'A'                         1:53.55    1:53.20         28  
     1) McPeek, Caleb                   2) Heaney, Brendan                
     3) Neville, Philip D               4) Schultz, Anthony               
                  30.14     1:00.55 (30.41)     1:28.42 (27.87)     1:53.20 (24.78)
  6 Waverly  'A'                                2:03.09    1:55.27         26  
     1) Sackett, Jerrell                2) Pan, Max                       
     3) Clark, Ryan                     4) Clark, Brandon                 
                  30.04     1:02.54 (32.50)     1:30.23 (27.69)     1:55.27 (25.04)
  7 Norwich  'A'                                2:00.26    1:55.75         24  
     1) Frank, Griffin                  2) Loeffler, Ryan                 
     3) Ryan, Jonathan                  4) Pittsley, Cameron              
                  28.50     1:02.91 (34.41)     1:30.42 (27.51)     1:55.75 (25.33)
  8 Owego Free Academy  'A'                     2:11.95    2:08.21         22  
     1) Morton, James                   2) Krassin, Jacob                 
     3) Mahonski, Dominick              4) Tompkins, Austin               
                  33.30     1:10.01 (36.71)     1:39.73 (29.72)     2:08.21 (28.48)
Preliminaries
 -- Johnson City  'B'                           2:05.69         X         
     1) Pope, Matthew                   2) Ayers-Codding, Noah            
     3) Soto-Bertho, Enyer              4) Rogalavich, Gavin              
 -- Oneonta  'B'                                2:30.75         X         
     1) Forster Rothbart, Jacob         2) Shultz, Owen                   
     3) Perez, Shael Issal              4) Jennings, Tanner               
 -- Chenango Forks  'B'                         2:21.02         X         
     1) Fetterman, Corbin               2) Kolodych, Oleksandr            
     3) Goetz, Landon                   4) Confer, Cooper                 
 -- Chenango Valley  'B'                        1:57.56         X         
     1) McManus, Gabe                   2) Schultz, Tyler                 
     3) Hilldale, Ian                   4) Frost, Caleb                   
 -- Maine-Endwell  'B'                          1:58.26         X         
     1) Tinklepaugh, Cole               2) Pittarelli, Carter             
     3) VanAuken, Jeff                  4) Naylor, William                
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
   State Cut: @ 1:47.60                                                        
  Section IV: % 1:38.87        2016 Kevin Miller, Ithaca                       
 Pool Record: $ 1:46.24    1/5/2019 Carter Anderson, Ithaca                    
NYS Fed. Rec:   1:36.19        2013 Jack Boyd, Canisius                        
                1:38.40  AA
                1:40.13  AC
                1:47.60  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Broderick, Peyton      CV                   1:52.12    1:47.18@NYS     20  
                  24.44       51.25 (26.81)     1:19.30 (28.05)     1:47.18 (27.88)
  2 Gorman, Billy H        Maine-Endwell        1:55.27    1:53.35         17  
                  25.52       53.85 (28.33)     1:23.54 (29.69)     1:53.35 (29.81)
  3 Lavo, Brandon          Owego                1:56.49    1:55.03         16  
                  26.30       55.49 (29.19)     1:25.44 (29.95)     1:55.03 (29.59)
  4 Frank, Griffin         Norwich              1:54.53    1:56.19         15  
                  25.32       53.75 (28.43)     1:24.40 (30.65)     1:56.19 (31.79)
  5 Mayer, Colby           Maine-Endwell        2:00.57    1:58.49         14  
                  27.37       56.91 (29.54)     1:27.80 (30.89)     1:58.49 (30.69)
  6 Garrison, Zach         Johnson City         1:58.45    1:59.49         13  
                  25.84       55.18 (29.34)     1:25.83 (30.65)     1:59.49 (33.66)
  7 Brown, Jacob           CV                   2:03.90    2:02.15         12  
                  27.76       58.05 (30.29)     1:30.17 (32.12)     2:02.15 (31.98)
  8 Verity, Ryan C         Maine-Endwell        2:01.97    2:02.19         11  
                  27.18       57.35 (30.17)     1:30.10 (32.75)     2:02.19 (32.09)
B - Final
  9 Williams, Oscar        Waverly              2:04.03    2:02.88          9  
                  27.74       59.10 (31.36)     1:31.43 (32.33)     2:02.88 (31.45)
 10 Hovancik, Dante        CF                   2:05.73    2:04.10          7  
                  28.65     1:00.36 (31.71)     1:32.77 (32.41)     2:04.10 (31.33)
 11 Keefer, Collin         Waverly              2:04.14    2:04.23          6  
                  28.91     1:00.96 (32.05)     1:33.67 (32.71)     2:04.23 (30.56)
 12 Pearson, Jonathan      Maine-Endwell        2:09.33    2:05.07          5  
                  28.24       58.79 (30.55)     1:31.50 (32.71)     2:05.07 (33.57)
 13 Clarner, Ben           CF                   2:06.85    2:07.25          4  
                  29.67     1:01.90 (32.23)     1:35.59 (33.69)     2:07.25 (31.66)
 14 Janzen, Nick           Waverly              2:10.25    2:07.42          3  
                  29.56     1:02.04 (32.48)     1:35.54 (33.50)     2:07.42 (31.88)
 15 Temming, Logan         Oneonta              2:12.55    2:10.47          2  
                  29.85     1:02.75 (32.90)     1:37.11 (34.36)     2:10.47 (33.36)
 16 Spina, Dakota          Norwich              2:12.67    2:12.26          1  
                  29.70     1:03.33 (33.63)     1:38.37 (35.04)     2:12.26 (33.89)
Preliminaries
 18 Rice, Andrew           CV                   2:13.11                   
 19 Snyder, Gabriel        Owego                2:13.12                   
 20 Wolff, Henry           Oneonta              2:17.13                   
 21 Howland, Mason         Johnson City         2:19.26                   
 22 Gregory, Jonathan      CF                   2:20.35                   
 23 Falvey, Evan           Johnson City         2:21.42                   
 24 Dudley, Bastian        Oneonta              2:22.77                   
 25 Blenis, Michael        Norwich              2:24.00                   
 26 Krassin, Jacob         Owego                2:28.13                   
 26 Krom, Tyler            Owego                2:28.13                   
 28 Pope, Matthew          Johnson City         2:42.25                   
 29 Wilson, Justin         CF                   2:45.24                   
 30 Stevens, Simon         Waverly              2:58.13                   
 -- Cioci, Nicholas        Johnson City         2:29.13         X         
 -- Mosher, Skylar         Maine-Endwell        2:21.44         X         
 -- O'Reilly, Conor        Johnson City         2:21.92         X         
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
   State Cut: @ 2:00.63                                                        
  Section IV: % 1:51.80        2013 Ryan Nicholson, Ithaca                     
 Pool Record: $ 1:57.71    1/4/2019 Shoonhsin Li, HHS                          
NYS Fed. Rec:   1:47.83        2014 Justin Plaschka, Hauppauge                 
                1:49.57  AA
                1:51.57  AC
                2:00.63  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hoyt, Luke             CV                   2:07.97    2:04.71         20  
                  27.27       59.79 (32.52)     1:36.43 (36.64)     2:04.71 (28.28)
  2 Ioannisci, Alex N      Maine-Endwell        2:09.72    2:06.34         17  
                  26.98       59.70 (32.72)     1:36.02 (36.32)     2:06.34 (30.32)
  3 Palmer, Dawson P       CV                   2:09.49    2:08.19         16  
                  26.52       59.52 (33.00)     1:37.47 (37.95)     2:08.19 (30.72)
  4 Schultz, Tyler         CV                   2:10.61    2:09.94         15  
                  28.25     1:02.65 (34.40)     1:40.06 (37.41)     2:09.94 (29.88)
  5 Murray, Robert         Oneonta              2:14.20    2:11.46         14  
                  28.78     1:01.86 (33.08)     1:41.53 (39.67)     2:11.46 (29.93)
  6 DeLuca, Max V          Maine-Endwell        2:13.75    2:11.50         13  
                  27.00     1:00.90 (33.90)     1:41.45 (40.55)     2:11.50 (30.05)
  7 Heaney, Brendan        CF                   2:14.22    2:11.67         12  
                  28.10     1:02.28 (34.18)     1:40.93 (38.65)     2:11.67 (30.74)
  8 Gault, Adam            Owego                2:13.66    2:14.20         11  
                  29.02     1:02.73 (33.71)     1:42.35 (39.62)     2:14.20 (31.85)
B - Final
  9 Tinklepaugh, Cole      Maine-Endwell        2:16.14    2:16.62          9  
                  28.00     1:02.43 (34.43)     1:43.81 (41.38)     2:16.62 (32.81)
 10 Pearson, Josiah        Maine-Endwell        2:20.64    2:20.71          7  
                  29.47     1:07.71 (38.24)     1:47.84 (40.13)     2:20.71 (32.87)
 11 Sturek, Brandon        Johnson City         2:21.46    2:23.01          6  
                  30.23     1:07.39 (37.16)     1:49.61 (42.22)     2:23.01 (33.40)
 12 House, Ian             Oneonta              2:27.65    2:26.35          5  
                  29.36     1:09.45 (40.09)     1:50.90 (41.45)     2:26.35 (35.45)
 13 Loeffler, Ryan         Norwich              2:26.24    2:27.27          4  
                  31.08     1:09.70 (38.62)     1:51.72 (42.02)     2:27.27 (35.55)
 14 Clark, Ryan            Waverly              2:31.85    2:28.13          3  
                  30.46     1:10.54 (40.08)     1:55.30 (44.76)     2:28.13 (32.83)
 15 Neville, Philip D      CF                   2:29.84    2:32.62          2  
                  31.58     1:12.10 (40.52)     1:57.94 (45.84)     2:32.62 (34.68)
 16 Rice, Jonah            CV                   2:31.31    2:33.76          1  
                  33.04     1:13.63 (40.59)     1:59.70 (46.07)     2:33.76 (34.06)
Preliminaries
 17 Wright, Liam           Waverly              2:33.47                   
 18 Madigan, Dillon        Waverly              2:34.70                   
 19 Goetz, Landon          CF                   2:46.82                   
 20 Wenzel, Hunter         Norwich              2:47.90                   
 21 Valla, Nevan           CF                   2:49.69                   
 22 Hodges, Christian      Owego                2:52.17                   
 23 Whitney, Douglas       Johnson City         2:59.77                   
 24 Soto-Bertho, Enyer     Johnson City         3:03.70                   
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
   State Cut: @ 22.19                                                          
  Section IV: % 20.25        2014 Ryan Nicholson, Ithaca                       
 Pool Record: $ 21.32    1/5/2019 Leo Kuyl, NP                                 
NYS Fed. Rec:   20.08        2014 Justin Plaschka, Hauppauge                   
                20.54  AA
                20.91  AC
                22.19  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 LanFear, Eli J         CV                     21.90      21.81@NYS     20  
  2 Atanasoff, Mike        Waverly                22.18      22.13@NYS     17  
  3 Bennett, Ryan          Waverly                23.49      22.93         16  
  4 Mason, Emilio          Johnson City           22.82      23.26         15  
  5 Bryla, Evan M          Maine-Endwell          23.93      23.79         14  
  6 Blake, AJ              Maine-Endwell          24.16      24.00         13  
  7 Derkowski, Ryan        Maine-Endwell          24.04      24.17         12  
  8 Humphrey, Jack         CF                     24.50      24.40         11  
B - Final
  9 Price, Cameron         Johnson City           25.49      25.00          9  
 10 Stetts, Connor         Johnson City           24.70      25.21          7  
 11 Sackett, Jerrell       Waverly                24.90      25.33          6  
 12 McPeek, Caleb          CF                     25.19      25.39          5  
 13 House, Elias           Oneonta                25.70      25.41          4  
 14 Cadden, John           CF                     25.62      25.59          3  
 15 Pittsley, Cameron      Norwich                25.70      25.68          2  
 -- Clark, Brandon         Waverly                25.04         DQ        
Preliminaries
 15 Criscitello, Josep     Owego                  25.70                   
 18 Schultz, Anthony       CF                     25.94                   
 19 Owen, Ben              Maine-Endwell          26.33                   
 20 Mason, Eron            Johnson City           26.48                   
 21 McManus, Gabe          CV                     26.53                   
 22 Marsh, Zac             Norwich                26.77                   
 23 Morton, James          Owego                  27.77                   
 24 Gorman, Daniel         CV                     27.83                   
 25 Guzewich, Eathan       Norwich                27.90                   
 26 Sherry, Jackson        Norwich                28.04                   
 27 Crooks, Zach           CV                     28.63                   
 28 Riegel, Kyle           Owego                  29.57                   
 29 Jennings, Tanner       Oneonta                30.91                   
 30 Tompkins, Austin       Owego                  31.01                   
 31 Forster Rothbart,      Oneonta                32.12                   
 32 Perez, Shael Issal     Oneonta                37.84                   
 33 O'Reilly, Aidan        Johnson City           38.84                   
 34 Morrison, Ian          Johnson City         3:24.87                   
 -- Halaweh, Abdallah      Maine-Endwell          27.98         X         
 -- Crum, Wyatt            Maine-Endwell          29.05         X         
 -- McFadden, Skyler       Maine-Endwell          28.89         X         
 -- Smith, Jacob           CF                   3:31.06         X         
 -- Darrow, Colin          CF                   3:34.85         X         
 -- Lattanze, Dominick     CV                                   X         
 -- Velez-Mattiace, Ne     Maine-Endwell          29.22         X         
 -- Mazyck, Kaylin         Johnson City                         X         
 -- Andersen, Garrett      CV                     32.11         X         
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
   State Cut: @ 450.00                                                         
  Section IV: % 612.10        2016 Jordan Klym, Maine-Endwell                  
 Pool Record: $ 478.85        2020 Nick Jubilee, Corning                       
NYS Fed. Rec:   635.75        2012 Emanuel (Manny) Pollard, Albany Academy     
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Fanning, Gavin         Maine-Endwell         505.25     505.25$        20  
  2 Streeter, Gage         Waverly               454.85     454.85@        17  
  3 Richmond, Luca         Maine-Endwell         394.30     394.30         16  
  4 Hilldale, Alex         CV                    351.70     351.70         15  
  5 Rigal, Evan            Johnson City          322.65     322.65         14  
  6 Samsel, Brenden        CF                    307.80     307.80         13  
  7 McNeilly, Dominick     Johnson City          306.95     306.95         12  
  8 King, John             Maine-Endwell         304.90     304.90         11  
B - Final
  9 Hilldale, Ian          CV                    304.15     304.15          9  
 10 Giglio, Matthew        Norwich               293.85     293.85          7  
 11 Gregory, Ryan          Maine-Endwell         276.90     276.90          6  
 12 Sullivan, Fisher       CV                    254.95     254.95          5  
 13 Wolf, Dakota           Johnson City          242.10     242.10          4  
 14 Hozempa, Jonathan      CF                    223.30     223.30          3  
 15 Jennings, Tanner       Oneonta               196.15     196.15          2  
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
   State Cut: @ 53.95                                                          
  Section IV: % 47.76        2014 Ryan Nicholson, Ithaca                       
 Pool Record: $ 52.43    1/4/2019 Shoonhsin Li, HHS                            
NYS Fed. Rec:   47.76        2014 Ryan Nicholson, Ithaca                       
                48.92  AA
                49.95  AC
                53.95  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Schultz, Michael       CV                     53.77      53.32@NYS     20  
                  24.95       53.32 (28.37)                                        
  2 Wheeler, Kaden         Waverly                55.47      54.89         17  
                  25.61       54.89 (29.28)                                        
  3 Gorman, Billy H        Maine-Endwell          56.84      55.25         16  
                  25.94       55.25 (29.31)                                        
  4 DeLuca, Max V          Maine-Endwell          58.81      58.30         15  
                  26.97       58.30 (31.33)                                        
  5 Bennett, Ryan          Waverly                58.80      58.95         14  
                  26.85       58.95 (32.10)                                        
  6 Palmer, Dawson P       CV                     58.79      59.26         13  
                  27.10       59.26 (32.16)                                        
  7 Miller, Jason          Oneonta              1:01.55    1:01.71         12  
                  29.16     1:01.71 (32.55)                                        
  8 Stetts, Connor         Johnson City         1:01.17    1:01.82         11  
                  27.70     1:01.82 (34.12)                                        
B - Final
  9 Hilldale, Ian          CV                   1:01.82    1:00.79          9  
                  27.25     1:00.79 (33.54)                                        
 10 Romanosky, Sam         Maine-Endwell        1:02.33    1:02.30          7  
                  28.19     1:02.30 (34.11)                                        
 11 VanAuken, Jeff         Maine-Endwell        1:05.64    1:05.03          6  
                  29.69     1:05.03 (35.34)                                        
 12 Neville, Philip D      CF                   1:04.75    1:05.10          5  
                  29.91     1:05.10 (35.19)                                        
 13 Criscitello, Josep     Owego                1:06.83    1:05.11          4  
                  30.03     1:05.11 (35.08)                                        
 14 Frost, Caleb           CV                   1:08.11    1:05.49          3  
                  30.64     1:05.49 (34.85)                                        
 15 Ryan, Jonathan         Norwich              1:08.24    1:06.20          2  
                  29.66     1:06.20 (36.54)                                        
 16 Madigan, Dillon        Waverly              1:07.89    1:07.39          1  
                  30.56     1:07.39 (36.83)                                        
Preliminaries
 17 Clark, Ryan            Waverly              1:09.01                   
 18 Mahonski, Dominick     Owego                1:10.84                   
 19 Giglio, Matthew        Norwich              1:11.31                   
 20 Hozempa, Jonathan      CF                   1:12.66                   
 21 Soto-Bertho, Enyer     Johnson City         1:19.28                   
 22 Gregory, Jonathan      CF                   1:20.90                   
 23 Goetz, Landon          CF                   1:22.14                   
 24 Perez, Shael Issal     Oneonta              1:54.29                   
 -- O'Boyle, Brennan       Maine-Endwell        1:26.48         X         
 -- Underwood, Joseph      Maine-Endwell        1:08.46         X         
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
   State Cut: @ 48.76                                                          
  Section IV: % 44.34        2014 Ryan Nicholson, Ithaca                       
 Pool Record: $ 46.91    1/5/2019 Leo Kuyl, NP                                 
NYS Fed. Rec:   43.70        2014 Justin Plaschka, Hauppauge                   
                44.95  AA
                45.73  AC
                48.76  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 LanFear, Eli J         CV                     48.31      46.79$NYS     20  
                  22.66       46.79 (24.13)                                        
  2 Hilldale, Alex         CV                     50.69      49.43         17  
                  23.23       49.43 (26.20)                                        
  3 Bryla, Evan M          Maine-Endwell          52.57      52.12         16  
                  25.39       52.12 (26.73)                                        
  4 Mason, Emilio          Johnson City           51.55      52.71         15  
                  25.45       52.71 (27.26)                                        
  5 Derkowski, Ryan        Maine-Endwell          52.67      52.76         14  
                  25.73       52.76 (27.03)                                        
  6 Humphrey, Jack         CF                     54.39      53.11         13  
                  25.48       53.11 (27.63)                                        
  7 Casimir, Rudy          Johnson City           53.65      53.50         12  
                  25.38       53.50 (28.12)                                        
  8 Velez-Mattiace, Ce     Maine-Endwell          54.35      54.81         11  
                  26.06       54.81 (28.75)                                        
B - Final
  9 Blake, AJ              Maine-Endwell          54.43      53.57          9  
                  25.28       53.57 (28.29)                                        
 10 Clark, Brandon         Waverly                54.89      56.34          7  
                  27.04       56.34 (29.30)                                        
 11 Janzen, Nick           Waverly                56.69      56.43          6  
                  27.29       56.43 (29.14)                                        
 12 House, Elias           Oneonta                57.89      56.67          5  
                  26.98       56.67 (29.69)                                        
 13 Crimmins, Sam          Johnson City           56.61      57.02          4  
                  26.67       57.02 (30.35)                                        
 14 Pittsley, Cameron      Norwich                57.20      57.23          3  
                  27.35       57.23 (29.88)                                        
 15 Cadden, John           CF                     58.50      58.53          2  
                  28.57       58.53 (29.96)                                        
 16 Snyder, Gabriel        Owego                  59.49      59.75          1  
                  28.23       59.75 (31.52)                                        
Preliminaries
 17 Price, Cameron         Johnson City           59.85                   
 18 Pan, Max               Waverly                59.86                   
 19 Temming, Logan         Oneonta                59.89                   
 20 Falvey, Evan           Johnson City         1:00.00                   
 21 Tyler, Josiah          Norwich              1:01.07                   
 22 Sherry, Jackson        Norwich              1:01.44                   
 23 Seeley, Benjamin       Oneonta              1:01.67                   
 24 Mahonski, Dominick     Owego                1:01.81                   
 25 Marsh, Zac             Norwich              1:02.56                   
 26 Gorman, Daniel         CV                   1:02.75                   
 27 Shultz, Owen           Oneonta              1:06.36                   
 28 Wilson, Justin         CF                   1:12.69                   
 -- Geetter, Troy          Maine-Endwell        1:00.88         X         
 -- Confer, Cooper         CF                   1:12.99         X         
 -- Deaner, Robert         Maine-Endwell        1:01.55         X         
 -- Molyneaux, Garrick     Johnson City         1:18.12         X         
 -- Cavanaugh, Aiden       CV                   1:24.88         X         
 -- Andersen, Garrett      CV                   1:12.65         X         
 -- Vavra, Vince           CF                   1:12.72         X         
 -- Lattanze, Dominick     CV                                   X         
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
   State Cut: @ 4:52.52                                                        
  Section IV: % 4:27.74        2016 Kevin Miller, Ithaca                       
 Pool Record: $ 4:40.08        2014 Koch, Lansing                              
NYS Fed. Rec:   4:21.06        2014 Patrick Ransford, Pittsford                
                4:28.38  AA
                4:33.10  AC
                4:52.52  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Broderick, Peyton      CV                   4:56.67    5:03.82         20  
                  26.15       55.11 (28.96)     1:25.15 (30.04)     1:55.11 (29.96)
        2:25.57 (30.46)     2:56.34 (30.77)     3:27.79 (31.45)     3:59.98 (32.19)
        4:32.26 (32.28)     5:03.82 (31.56)                                        
  2 Lavo, Brandon          Owego                5:16.79    5:16.81         17  
                  26.75       56.98 (30.23)     1:28.66 (31.68)     2:01.00 (32.34)
        2:33.56 (32.56)     3:06.25 (32.69)     3:39.20 (32.95)     4:11.97 (32.77)
        4:45.12 (33.15)     5:16.81 (31.69)                                        
  3 Mayer, Colby           Maine-Endwell        5:31.91    5:25.53         16  
                  28.91     1:00.02 (31.11)     1:32.48 (32.46)     2:05.51 (33.03)
        2:38.98 (33.47)     3:12.98 (34.00)     3:47.20 (34.22)     4:21.48 (34.28)
        4:54.83 (33.35)     5:25.53 (30.70)                                        
  4 Williams, Oscar        Waverly              5:35.41    5:26.99         15  
                  27.89       59.10 (31.21)     1:32.49 (33.39)     2:05.91 (33.42)
        2:40.03 (34.12)     3:14.18 (34.15)     3:48.42 (34.24)     4:22.35 (33.93)
        4:56.04 (33.69)     5:26.99 (30.95)                                        
  5 Verity, Ryan C         Maine-Endwell        5:27.58    5:28.02         14  
                  28.43       59.33 (30.90)     1:31.93 (32.60)     2:05.35 (33.42)
        2:39.08 (33.73)     3:13.05 (33.97)     3:47.60 (34.55)     4:22.09 (34.49)
        4:56.03 (33.94)     5:28.02 (31.99)                                        
  6 Keefer, Collin         Waverly              5:29.16    5:28.62         13  
                  29.33     1:00.56 (31.23)     1:32.75 (32.19)     2:05.94 (33.19)
        2:39.59 (33.65)     3:13.72 (34.13)     3:47.81 (34.09)     4:22.49 (34.68)
        4:57.06 (34.57)     5:28.62 (31.56)                                        
  7 Garrison, Zach         Johnson City         5:32.64    5:32.43         12  
                  27.26       57.62 (30.36)     1:29.52 (31.90)     2:03.07 (33.55)
        2:37.66 (34.59)     3:12.42 (34.76)     3:47.62 (35.20)     4:23.11 (35.49)
        4:59.35 (36.24)     5:32.43 (33.08)                                        
  8 Clarner, Ben           CF                   5:34.60    5:40.53         11  
                  29.83     1:02.97 (33.14)     1:37.09 (34.12)     2:12.09 (35.00)
        2:46.56 (34.47)     3:22.20 (35.64)     3:57.97 (35.77)     4:33.21 (35.24)
        5:07.73 (34.52)     5:40.53 (32.80)                                        
B - Final
  9 Steele, Conner         Maine-Endwell        5:37.65    5:33.40          9  
                  29.37     1:01.55 (32.18)     1:34.44 (32.89)     2:08.25 (33.81)
        2:42.52 (34.27)     3:17.64 (35.12)     3:52.30 (34.66)     4:26.72 (34.42)
        5:00.70 (33.98)     5:33.40 (32.70)                                        
 10 Pearson, Jonathan      Maine-Endwell        5:36.23    5:34.29          7  
                  29.54     1:00.91 (31.37)     1:33.36 (32.45)     2:06.96 (33.60)
        2:40.97 (34.01)     3:15.39 (34.42)     3:50.18 (34.79)     4:25.52 (35.34)
        5:00.81 (35.29)     5:34.29 (33.48)                                        
 11 Brown, Jacob           CV                   5:41.21    5:37.17          6  
                  29.09     1:00.89 (31.80)     1:34.12 (33.23)     2:08.29 (34.17)
        2:42.98 (34.69)     3:18.42 (35.44)     3:54.01 (35.59)     4:30.18 (36.17)
        5:04.67 (34.49)     5:37.17 (32.50)                                        
 12 Hovancik, Dante        CF                   5:48.44    5:42.24          5  
                  30.70     1:04.33 (33.63)     1:38.75 (34.42)     2:13.80 (35.05)
        2:48.86 (35.06)     3:24.04 (35.18)     3:59.45 (35.41)     4:35.16 (35.71)
        5:09.67 (34.51)     5:42.24 (32.57)                                        
 13 Wright, Liam           Waverly              5:48.56    5:43.23          4  
                  29.60     1:03.00 (33.40)     1:37.65 (34.65)     2:12.66 (35.01)
        2:47.89 (35.23)     3:23.43 (35.54)     3:59.34 (35.91)     4:34.82 (35.48)
        5:10.02 (35.20)     5:43.23 (33.21)                                        
 14 Spina, Dakota          Norwich              6:00.45    5:52.69          3  
                  29.82     1:03.22 (33.40)     1:38.13 (34.91)     2:13.54 (35.41)
        2:49.27 (35.73)     3:25.91 (36.64)     4:03.07 (37.16)     4:40.55 (37.48)
        5:17.63 (37.08)     5:52.69 (35.06)                                        
 15 Hopkins, Aiden         CF                   6:00.72    5:56.56          2  
                  30.28     1:04.76 (34.48)     1:40.93 (36.17)     2:17.69 (36.76)
        2:54.25 (36.56)     3:31.41 (37.16)     4:08.96 (37.55)     4:46.19 (37.23)
        5:23.09 (36.90)     5:56.56 (33.47)                                        
 16 Rice, Andrew           CV                   5:59.28    5:56.63          1  
                  30.40                             1:40.81 ( )     2:16.88 (36.07)
                                                    4:07.80 ( )                    
            5:22.17 ( )     5:56.63 (34.46)                                        
Preliminaries
 17 Wolff, Henry           Oneonta              6:11.82                   
 18 Dudley, Bastian        Oneonta              6:18.92                   
 19 Frost, Caleb           CV                   6:22.56                   
 20 Howland, Mason         Johnson City         6:34.48                   
 21 O'Reilly, Conor        Johnson City         6:37.59                   
 22 Krassin, Jacob         Owego                6:42.25                   
 23 Vavra, Vince           CF                   7:00.44                   
 24 Hodges, Christian      Owego                7:16.29                   
 25 Stevens, Simon         Waverly              8:23.11                   
 -- Morrison, Ian          Johnson City         7:51.05         X         
 -- Georgia, Hunter        Maine-Endwell        6:02.52         X         
 -- Sturek, Brandon        Johnson City             DQ                    
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   State Cut: @ 1:30.12                                                        
  Section IV: % 1:25.79        2013 Ithaca                                     
                         Nicholson, Bach, Schickel, Fisher                 
 Pool Record: $ 1:29.76        2020 Corning, Corni                             
                         Hursh, Bartone, Fisher, McNutt                    
NYS Fed. Rec:   1:23.84        2014 Fordham Prep                               
                         P Conaton M Verini O Patrouch R Mannix            
                1:24.80  AA
                1:25.86  AC
                1:30.12  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chenango Valley  'A'                        1:31.37    1:29.37$NYS     40  
     1) Hoyt, Luke                      2) Hilldale, Alex                 
     3) Broderick, Peyton J             4) LanFear, Eli J                 
                  23.58       46.03 (22.45)     1:08.60 (22.57)     1:29.37 (20.77)
  2 Waverly  'A'                                1:31.63    1:32.52         34  
     1) Bennett, Ryan                   2) Sackett, Jerrell               
     3) Wheeler, Kaden                  4) Atanasoff, Mike                
                  23.17       47.51 (24.34)     1:10.58 (23.07)     1:32.52 (21.94)
  3 Maine-Endwell  'A'                          1:37.89    1:34.58         32  
     1) DeLuca, Max V                   2) Bryla, Evan M                  
     3) Gorman, Billy H                 4) Derkowski, Ryan                
                  23.88       47.31 (23.43)     1:11.11 (23.80)     1:34.58 (23.47)
  4 Johnson City  'A'                           1:39.62    1:35.91         30  
     1) Price, Cameron                  2) Stetts, Connor                 
     3) Casimir, Rudy                   4) Mason, Emilio                  
                  25.12       49.48 (24.36)     1:13.32 (23.84)     1:35.91 (22.59)
  5 Chenango Forks  'A'                         1:40.75    1:37.43         28  
     1) Heaney, Brendan                 2) Hozempa, Jonathan              
     3) Schultz, Anthony                4) Humphrey, Jack                 
                  24.10       49.24 (25.14)     1:13.60 (24.36)     1:37.43 (23.83)
  6 Owego Free Academy  'A'                     1:41.38    1:40.49         26  
     1) Gault, Adam                     2) Criscitello, Joseph            
     3) Snyder, Gabriel                 4) Lavo, Brandon                  
                  24.48       49.85 (25.37)     1:16.18 (26.33)     1:40.49 (24.31)
  7 Oneonta  'A'                                1:47.75    1:46.04         24  
     1) House, Elias                    2) Seeley, Benjamin               
     3) Temming, Logan                  4) House, Ian                     
                  26.04       52.31 (26.27)     1:19.68 (27.37)     1:46.04 (26.36)
  8 Norwich  'A'                                2:07.71    1:49.91         22  
     1) Spina, Dakota                   2) Giglio, Matthew                
     3) Tyler, Josiah                   4) Sherry, Jackson                
                  27.13       54.16 (27.03)     1:22.02 (27.86)     1:49.91 (27.89)
Preliminaries
 -- Waverly  'B'                                1:41.74         X         
     1) Janzen, Nick                    2) Keefer, Collin                 
     3) Williams, Oscar                 4) Clark, Ryan                    
 -- Owego Free Academy  'B'                     1:55.44         X         
     1) Mahonski, Dominick              2) Krom, Tyler                    
     3) Tompkins, Austin                4) Krassin, Jacob                 
 -- Johnson City  'B'                           1:49.35         X         
     1) Soto-Bertho, Enyer              2) Falvey, Evan                   
     3) Mason, Eron                     4) Rogalavich, Gavin              
 -- Chenango Forks  'B'                         2:03.63         X         
     1) Darrow, Colin                   2) Gregory, Jonathan              
     3) Valla, Nevan                    4) Hovancik, Dante                
 -- Maine-Endwell  'B'                          1:48.00         X         
     1) Georgia, Hunter                 2) Geetter, Troy                  
     3) Deaner, Robert                  4) Underwood, Joseph              
 -- Chenango Valley  'B'                        1:46.19         X         
     1) Hilldale, Ian                   2) Rice, Jonah                    
     3) Stanton, Zach                   4) Gorman, Daniel                 
 -- Oneonta  'B'                                2:03.68         X         
     1) Shultz, Owen                    2) Jennings, Tanner               
     3) Perez, Shael Issal              4) Wolff, Henry                   
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
   State Cut: @ 54.82                                                          
  Section IV: % 50.91        2008 Jake Sangren, Lansing                        
 Pool Record: $ 52.93        2008 Sangren, Lansing                             
NYS Fed. Rec:   48.53        2014 Patrick Conaton, Fordham Prep                
                49.38  AA
                50.37  AC
                54.82  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Schultz, Michael       CV                     55.29      54.92         20  
                  26.22       54.92 (28.70)                                        
  2 Murray, Robert         Oneonta                59.81      59.58         17  
                  28.68       59.58 (30.90)                                        
  3 Wheeler, Kaden         Waverly                59.44    1:00.07         16  
                  28.85     1:00.07 (31.22)                                        
  4 Miller, Jason          Oneonta              1:01.72    1:00.81         15  
                  29.28     1:00.81 (31.53)                                        
  5 Frank, Griffin         Norwich              1:02.20    1:00.99         14  
                  29.34     1:00.99 (31.65)                                        
  6 Atanasoff, Mike        Waverly              1:01.83    1:03.11         13  
                  29.68     1:03.11 (33.43)                                        
  7 Richmond, Luca         Maine-Endwell        1:03.17    1:03.82         12  
                  30.77     1:03.82 (33.05)                                        
  8 Tinklepaugh, Cole      Maine-Endwell        1:04.72    1:04.35         11  
                  31.30     1:04.35 (33.05)                                        
B - Final
  9 Owen, Ben              Maine-Endwell        1:05.85    1:03.11          9  
                  29.96     1:03.11 (33.15)                                        
 10 Velez-Mattiace, Ce     Maine-Endwell        1:05.30    1:03.99          7  
                  31.05     1:03.99 (32.94)                                        
 11 Crimmins, Sam          Johnson City         1:08.14    1:06.53          6  
                  32.68     1:06.53 (33.85)                                        
 12 McPeek, Caleb          CF                   1:06.18    1:06.92          5  
                  33.05     1:06.92 (33.87)                                        
 13 Sackett, Jerrell       Waverly              1:06.76    1:09.21          4  
                  33.82     1:09.21 (35.39)                                        
 14 Ryan, Jonathan         Norwich              1:12.35    1:10.65          3  
                  33.26     1:10.65 (37.39)                                        
 15 McManus, Gabe          CV                   1:10.78    1:11.12          2  
 16 Schultz, Anthony       CF                   1:11.38    1:17.77          1  
                  36.94     1:17.77 (40.83)                                        
Preliminaries
 17 Pope, Matthew          Johnson City         1:14.92                   
 18 Morton, James          Owego                1:16.26                   
 19 Krom, Tyler            Owego                1:18.20                   
 20 Streeter, Gage         Waverly              1:19.19                   
 21 Seeley, Benjamin       Oneonta              1:21.94                   
 22 Cavanaugh, Aiden       CV                   1:24.07                   
 23 Fetterman, Corbin      CF                   1:26.40                   
 24 Whitney, Douglas       Johnson City         1:26.42                   
 25 Molyneaux, Garrick     Johnson City         1:28.79                   
 26 Forster Rothbart,      Oneonta              1:30.23                   
 27 Blenis, Michael        Norwich              1:33.52                   
 28 Smith, Jacob           CF                   1:35.34                   
 -- Naylor, William        Maine-Endwell        1:09.16         X         
 -- Cioci, Nicholas        Johnson City         1:30.05         X         
 -- Darrow, Colin          CF                   1:57.09         X         
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
   State Cut: @ 1:01.20                                                        
  Section IV: %   57.37        2011 John Nord, Ithaca                          
 Pool Record: $   58.85    1/5/2019 Kaleb Hotaling, SHEN                       
NYS Fed. Rec:     54.51        2015 Gunther Cassell, Huntington Harbo          
                  55.84  AA
                  56.98  AC
                1:01.20  NYS
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hoyt, Luke             CV                   1:05.50    1:03.49         20  
                  29.92     1:03.49 (33.57)                                        
  2 Ioannisci, Alex N      Maine-Endwell        1:04.51    1:03.65         17  
                  29.88     1:03.65 (33.77)                                        
  3 Romanosky, Sam         Maine-Endwell        1:04.48    1:04.01         16  
                  30.05     1:04.01 (33.96)                                        
  4 Schultz, Tyler         CV                   1:04.98    1:05.20         15  
                  30.66     1:05.20 (34.54)                                        
  5 Gault, Adam            Owego                1:07.36    1:07.13         14  
                  32.24     1:07.13 (34.89)                                        
  6 House, Ian             Oneonta              1:07.83    1:08.45         13  
                  31.92     1:08.45 (36.53)                                        
  7 Pearson, Josiah        Maine-Endwell        1:10.11    1:10.55         12  
                  33.04     1:10.55 (37.51)                                        
 -- Heaney, Brendan        CF                   1:08.32         DQ        
                  31.94          DQ (36.27)                                        
B - Final
  9 Pittarelli, Carter     Maine-Endwell        1:10.54    1:10.86          9  
                  32.84     1:10.86 (38.02)                                        
 10 Casimir, Rudy          Johnson City         1:11.50    1:14.47          7  
                  35.71     1:14.47 (38.76)                                        
 11 Nicosia, Thomas        Johnson City         1:14.06    1:15.71          6  
                  34.73     1:15.71 (40.98)                                        
 12 Hopkins, Aiden         CF                   1:17.78    1:16.85          5  
                  36.38     1:16.85 (40.47)                                        
 13 Pan, Max               Waverly              1:18.02    1:17.05          4  
                  34.29     1:17.05 (42.76)                                        
 14 Ayers-Codding, Noa     Johnson City         1:20.09    1:19.17          3  
                  36.68     1:19.17 (42.49)                                        
 15 Shultz, Owen           Oneonta              1:19.61    1:19.27          2  
                  37.06     1:19.27 (42.21)                                        
 16 Crooks, Zach           CV                   1:18.59    1:19.59          1  
                  36.01     1:19.59 (43.58)                                        
Preliminaries
 12 Loeffler, Ryan         Norwich              1:17.19                   
 18 Rice, Jonah            CV                   1:22.14                   
 19 Valla, Nevan           CF                   1:24.70                   
 20 Wenzel, Hunter         Norwich              1:25.44                   
 21 Kolodych, Oleksand     CF                   1:25.70                   
 22 Riegel, Kyle           Owego                1:27.19                   
 23 O'Reilly, Aidan        Johnson City         1:27.77                   
 24 Guzewich, Eathan       Norwich              1:28.33                   
 25 Tyler, Josiah          Norwich              1:33.68                   
 26 Tompkins, Austin       Owego                1:39.04                   
 -- Mazyck, Kaylin         Johnson City                         X         
 -- Haynes III, Richar     CF                                   X         
 -- Colling, Jack          Maine-Endwell        1:17.29         X         
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
   State Cut: @ 3:18.87                                                        
  Section IV: % 3:07.03        2016 Ithaca                                     
                         Miller, Mangan, Lovette, Schickel                 
 Pool Record: $ 3:16.60    1/5/2020 Chenango Valley, Chena                     
                         Broderick, Palmer, Schultz, Lanfear               
NYS Fed. Rec:   3:04.88        2014 Fordham Prep                               
                         P Conaton O Patrouch D Kennon R Mannix            
                3:06.28  AA
                3:09.26  AC
                3:18.87  NYS
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chenango Valley  'A'                        3:26.28    3:20.05         40  
     1) Broderick, Peyton J             2) Hilldale, Alex                 
     3) Palmer, Dawson P                4) Schultz, Michael               
                  24.03       49.54 (49.54)     1:13.05 (23.51)     1:38.86 (49.32)
        2:03.23 (24.37)     2:30.49 (51.63)     2:53.82 (23.33)     3:20.05 (49.56)
  2 Maine-Endwell  'A'                          3:41.17    3:28.19         34  
     1) DeLuca, Max V                   2) Blake, AJ                      
     3) Gorman, Billy H                 4) Derkowski, Ryan                
                  24.56       51.65 (51.65)     1:15.99 (24.34)     1:44.42 (52.77)
        2:09.16 (24.74)     2:36.56 (52.14)     3:00.67 (24.11)     3:28.19 (51.63)
  3 Waverly  'A'                                3:34.08    3:30.21         32  
     1) Bennett, Ryan                   2) Clark, Brandon                 
     3) Wheeler, Kaden                  4) Atanasoff, Mike                
                  26.02       53.83 (53.83)     1:19.29 (25.46)     1:47.97 (54.14)
        2:12.25 (24.28)     2:40.05 (52.08)     3:03.35 (23.30)     3:30.21 (50.16)
  4 Owego Free Academy  'A'                     3:47.53    3:45.12         30  
     1) Gault, Adam                     2) Criscitello, Joseph            
     3) Snyder, Gabriel                 4) Lavo, Brandon                  
                  26.43       54.68 (54.68)     1:21.68 (27.00)     1:52.03 (57.35)
        2:19.77 (27.74)     2:51.84 (59.81)     3:16.99 (25.15)     3:45.12 (53.28)
  5 Johnson City  'A'                           3:51.16    3:47.14         28  
     1) Price, Cameron                  2) Falvey, Evan                   
     3) Stetts, Connor                  4) Garrison, Zach                 
                  27.28       57.45 (57.45)     1:25.27 (27.82)     1:57.24 (59.79)
        2:23.05 (25.81)     2:52.82 (55.58)     3:18.98 (26.16)     3:47.14 (54.32)
  6 Chenango Forks  'A'                         3:54.07    3:47.66         26  
     1) Clarner, Ben                    2) Hopkins, Aiden                 
     3) Neville, Philip D               4) Humphrey, Jack                 
                  28.63       59.35 (59.35)     1:26.49 (27.14)     1:57.04 (57.69)
        2:23.75 (26.71)     2:54.64 (57.60)     3:19.96 (25.32)     3:47.66 (53.02)
  7 Norwich  'A'                                4:31.95    3:48.58         24  
     1) Pittsley, Cameron               2) Marsh, Zac                     
     3) Spina, Dakota                   4) Frank, Griffin                 
                  27.17       57.07 (57.07)     1:24.35 (27.28)   1:57.19 (1:00.12)
        2:25.22 (28.03)     2:56.94 (59.75)     3:21.29 (24.35)     3:48.58 (51.64)
  8 Oneonta  'A'                                3:53.76    3:48.92         22  
     1) Miller, Jason                   2) Temming, Logan                 
     3) Seeley, Benjamin                4) Murray, Robert                 
                  27.13       56.41 (56.41)     1:24.04 (27.63)     1:54.44 (58.03)
        2:22.19 (27.75)   2:54.75 (1:00.31)     3:20.64 (25.89)     3:48.92 (54.17)
Preliminaries
 -- Waverly  'B'                                4:10.37         X         
     1) Wright, Liam                    2) Janzen, Nick                   
     3) Pan, Max                        4) Madigan, Dillon                
 -- Johnson City  'B'                           4:07.39         X         
     1) Rogalavich, Gavin               2) Howland, Mason                 
     3) Sturek, Brandon                 4) Mason, Eron                    
 -- Owego Free Academy  'B'                                     X         
     1) Morton, James                   2) Riegel, Kyle                   
     3) Krom, Tyler                     4) Hodges, Christian              
 -- Chenango Forks  'B'                         4:32.25         X         
     1) Hovancik, Dante                 2) Wilson, Justin                 
     3) Vavra, Vince                    4) Cadden, John                   
 -- Maine-Endwell  'B'                          3:52.09         X         
     1) Verity, Ryan C                  2) Steele, Conner                 
     3) Pearson, Jonathan               4) Ioannisci, Alex N              
 -- Chenango Valley  'B'                        3:57.96         X         
     1) Stanton, Zach                   2) Brown, Jacob                   
     3) Schultz, Tyler                  4) McManus, Gabe                  
 
Event 104  Boys 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
 Pool Record: $ 21.32    1/5/2019 Leo Kuyl, NP                                 
NYS Fed. Rec:   20.08        2014 Justin Plaschka, Hauppauge                   
                20.54  AA
                20.91  AC
                22.19  NYS
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 House, Elias                 Oneonta                25.70      25.39        
  2 Pittsley, Cameron            Norwich                25.70      25.46        
  3 Criscitello, Joseph          Owego                  25.70      25.69